Kredyt obrotowy w firmie w ujęciu kosztu procentowego i pieniężnego
Autor: Paweł Czart, publikacja: 2019-04-19
Czy kredyt firmowy jest jak „wujek, który śmierdzi, ale i tak na komunię wypada go zaprosić”?
Czy warto pożyczać gotówkę z banku do prowadzenia biznesu. Odpowiem: tak, moim zdaniem warto, ale pamiętaj, przedsiębiorco drogi, kredyt obrotowy (pasywo) jest źródłem finansowania majątku obrotowego (aktywo obrotowe: zapasy, materiały, towary), zapamiętaj: ważny jest cel finansowania.
Specjalnie dla członków ŚGB i zainteresowanych tematem przedstawiam materiał dotyczący kredytu obrotowego udzielanego najczęściej w formie limitu debetowego lub kredytu w rachunku bieżącym.
Zainspirowany spotkaniami z przedsiębiorcami Śląskiej Grupy Biznesu, dzielę się z wami kawałkiem swojej wiedzy w temacie finansowania biznesu. Czy warto pożyczyć gotówkę, czy też nie warto, to już pozostawiam indywidualnej ocenie.
Celem swaya jest prezentacja kosztów pieniężnych i procentowych dla kredytu obrotowego w okresie 12 miesięcy.
Pożyczać pieniądze do firmy, a może nie pożyczać? – zobacz w podsumowaniu, jak przedstawia się wynik kalkulacji
Aby zrozumieć mój sposób rozumowania, należy pojąć, czym jest koszt kapitału własnego i czym jest koszt kapitału obcego. Ponieważ w swojej codziennej pracy docieram do praktyków biznesu, nie przytoczę tutaj definicji kosztu kapitału własnego, napiszę, że koszt kapitału własnego to minimalne zadowalające oprocentowanie, jakiego oczekujemy z zainwestowania własnych pieniędzy we własny biznes. Eksperci, przygotowując różne analizy ekonomiczne w realiach Polski, przyjmują bardzo często wartość 8,0% i tyle w tym miejscu na ten temat, a co do kosztu kapitału obcego, myślę, że oprocentowanie kredytu będzie właściwą definicją (na potrzeby tej prezentacji).
Przedsiębiorco, zapamiętaj sobie WACC-ka, bo wszystkie ekonomiczne opracowania związane z inwestycją oparte są o ten wskaźnik: średni ważony koszt kapitału.
WACC liczony według wzoru
W tabelach zaprezentowano podsumowanie kalkulacji dla poszczególnych wariantów i zadanych założeń, które również umieszczono w tabeli
Dotarłeś do tego miejsca? Świetnie, dziękuję.
W tym miejscu należałoby zadać sobie pytanie – finansować biznes własnymi pieniędzmi czy pożyczać? Wszelkie ekonomiczne ekspertyzy potwierdzają sens finansowania biznesu pożyczonymi pieniędzmi, bo są one po prostu tańsze.
Mówiliśmy tutaj o kredycie obrotowym – pamiętaj, przedsiębiorco drogi, że kredyt obrotowy nie służy do zakupu nowego samochodu, zakupu mebli, działki, obrabiarki, tokarki, narzędzi warsztatowych, termomodernizacji, ogólnie środków trwałych. Dlaczego? O tym opowiem w kolejnym materiale...
Opracował:
Paweł Czart
Paweł CZART - finansista