Paweł CZART - finansista

Dąbrowa Górnicza
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Przedsiębiorco, lekko nie jest...

Autor: Paweł Czart, publikacja: 2019-04-19

Czyli jak przygotować się do rozmowy z instytucją finansową.

Zdjęcie nr 1

Być transparentnym – dziś to szczególnie ważne, bo źródeł informacji o naszym biznesie jest coraz więcej.

Jeśli planujesz pozyskać kapitał do swojej firmy, proszę zapamiętaj – nie samymi pieniędzmi biznes żyje.

Przychodząc do banku, organizacji finansującej biznes (już ich kilka jest w naszym śląskim regionie), przygotuj się i odpowiedz sobie zawczasu na pytania.

Po co?

Rozwinę pytanie, po co ci pieniądze – czyli jaki jest cel kredytowania, finansowania?

Jakie masz doświadczenie we współpracy z bankiem/bankami?

Gotówkę chcesz na refinansowanie (tłumaczę: spłatę innych kredytów; wydałeś gotówkę na rozwój, remont, zakup i teraz chcesz je odzyskać) czy na nową inwestycję?

Jaki jest poziom zaangażowania twojej firmy – liczy się wszystko: kredyt obrotowy, ratalny, inwestycyjny, leasing, gwarancje, poręczenie. Dodatkowo jeśli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność, dodaj do tego zobowiązania prywatne. Tak jak wspomniałem, lekko nie jest.

Dalej zabezpieczenie – co możesz zaproponować na zabezpieczenie: nic, poręczenie, stan magazynowy, należności, nieruchomość, a może gwarancje bankową, albo gotówkę…?

Kim jesteś

Kim jesteś? Tak, jest potrzeba, aby bankowi się zaprezentować:

  • co robisz – branża
  • gdzie – miejsce wykonywania działalności
  • forma – czy jesteś osobą fizyczną, a może masz spółkę kapitałową (np. sp. z o.o.)
  • od kiedy – jak długo działasz w danej branży
  • jakie – jakie masz doświadczenie biznesowe
  • kto – „czy jest pan osobą decyzyjną”
  • z kim – dostawcy/odbiory, (…)
  • sukcesy i plany.

Finanse

Wyniki finansowe - sumienne, kompletne sprawozdania, zestawiania.

Teraz jest miejsce na analizę ekonomiczno-finansową twojej firmy. Nie chcę zanudzać ani też wzbudzać emocji (różnych), ale czasem, przedsiębiorco, chcę i muszę to powiedzieć: bilans nie przedstawia się dobrze. Ważna jest struktura bilansu, czyli źródła finansowania majątku (obrotowego i trwałego) – często to powtarzam: nie kupujemy za gotówkę z obrotu samochodów, mebli do sklepu, mebli do biura, laptopów, obrabiarki CNC, działki…

Jaka jest jakość należności i jak są obsługiwane zobowiązania - to również ważne pytanie, na które warto mieć rzetelne informacje.

Zdjęcie nr 2

Prognozy finansowe – jeśli zobowiązany jesteś do przygotowania prognoz finansowych, wiedz, że analitycy od razu dostrzegą: Excel wszystko przyjął, tylko zapomniał zapisać założenia – tak właśnie, jest potrzeba, aby były założenia. Czy cyfry ustawisz optymistycznie, optymalnie, pesymistycznie, średnio, wyżej niż branża, niżej od branży, a może B5 + (B5 * 10%) – tak, to jest sprytne, z góry na dół, rok do roku plus 10% wszystko mi rośnie. Nie jest lekko, przedsiębiorco – wszystko z głową i do przodu.


Opracował:
Paweł Czart
Paweł CZART - finansista

Kredyt dla firm - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 9 524 Specjalistów od Kredytów dla Firm najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: